ŽUTA AMERIČKA SMRT

Lični stav

-    DŽozef Bajden je odlučio da Ukrajini pošalje kasetne bombe, pod izgovorom da SAD „nemaju municiju“ i time je Ukrajince osudio na podmuklu i prljavu smrt 

Srpski narod i danas pamti žute plastičke kutije, koja su na njega bacali bombarderi NATO sa ciljem da ubiju trenutno, ali i na duže staze nevine građane Srbije i Crne Gore. Američki predsednik DŽozef Bajden je odlučio da Ukrajini pošalje kasetne bombe, zabranjeno oružje za upotrebu zbog svoje nehuanosti, pod izgovorom da SAD „nemaju municiju“ i time je Ukrajince osudio na podmuklu i prljavu smrt. 
To bi bila najveća opasnost za Ukrajince za dugi niz godina ili čitav vek ukoliko se kasetne bombe budu koristile u oblastima pod ruskom kontrolom na teritoriji Ukrajine. Potencijalno smrtonosne kasetne bombe još uvijek leže u Laosu i Vijetnamu 50 godina nakon njihove uporabe. Bilo je 100.000 žrtava. Zato je jako "bolno iskustvo“ Kambodže sa američkom kasetnom municijom korišćenom ranih 1970-ih kao strano nasleđe koje je ostavilo desetine hiljada osakaćenih ili ubijenih
- Apelujem na predsednika SAD kao dobavljača i ukrajinskog predsednika kao primaoca da ne koriste kasetne bombe u ratu jer će prave žrtve biti Ukrajinci. Prošlo je više od pola veka, a još nema sredstava za potpuno uklanjanje kasetnih bombi – izjavio je jedan kambodžanski političar.
Norveška vlada je u februaru 2007. godine započela proces konvencije o kasetnoj municije sa namerom da postigne međunarodni sporazum kojim bi se zabranila upotreba kasetnih bombi. Čak 123 države potpisale su Konvenciju o kasetnoj municiji koja zabranjuje upotrebu, proizvodnju, prenos i skladištenje oružja. Od zemalja regije Zapadnog Balkana konvenciju nije potpisala samo Srbija. Učesnice sadašnjeg ukrajinskoj rata Rusija, Ukrajina i SAD su odbile da potpišu sporazum. 
Od usvajanja konvencije 2008. čak 99 odsto globalnih zaliha je uništeno, navodi Koalicija za kasetnu municiju. Vašington je licemeran, prevrtljiv i podmukao. Jer, kada je pre desetak godina Rusija iskazala potrebu da koristi žute bombe SAD su to okarekterisale kao “ratni zločin”. Danas kada američki predsednik šalje kasetne bombe Ukrajini to je “borba za demokratiju”. Kritičari tvrde da SAD dižu ruke od ukrajinskih prijatelja, jer su nesposobni da napadnu Rusiju u kontaofanzivi, pa im nude kao spas prljavo oružje.
-    Mi nemamo municju – rekao je Bjaden, mislići na granate i bombe od 150 milimetara, kojih nema ni u Evropi. Proizvode ih Bugari i Česi ali u malim količinama.
Nemačka, Francuska, Velika Birtanija i druge države Starog kontinenta su ustale protiv Bajednovog poklona Ukrajini, iz dva razloga. Prvi je što su kasetne bombe žuta smrt koja ubija i u vreme bacanja, a i posle, kao skrivena zmija u travi. U Laosu su SAD bacile sto miliona tih bombi, a one i danas ubijaju civile. Poginulo ih je 10.000.
Ove žute i zelene bombe, boja zavisi od pakovanja, koriste u novije vreme 21 država – Od Etiopije i francuske, preko Holande, Izraela, Južne Afrike do SAD, Rusija, Ukrajina. Postoji mnogo vrsta kasetnih bombi – zapaljive, protivpešadijske, protivtenkovske, za uništavanje pisti, minske, hemijske, protiv izvora struje, za propagandne letke, kao i pametne bombe. 
Prvo su koršćene 1938. godine u Finskoj u Zimskom ratu. kada su ih bacali vojnici sovjetske Crvene armije. Potom tokom Drugog svetskog rata Nemci su ih bacali na Engleze i na Sovjete. Amerikanci su ovim bombama napadali italijanske fašiste i civile. Od 1950. godine u Korejskom ratu SAD su koristila kasetne bombe protiv Severne Koreje. U Vijetnasmom ratu od 1964. pa narednih deset godina Amerikanci su ubijali ovim bombama armiju i narod u Kambodži, Laosu, Vijetnamu i Tajlandu. Sedamdesetih godina over bombe su sejale smrt u Zambiji, Siriji, Zapadnoj Sahari, Mauritaniji, Libanu. Britanci su ih bacali na “svoja” Folkandska ostrva 1982. godine. 
Opet Amerikanci, najčešći korisnici ovog prljavog oružja, su osamdesetih godina gađali Iran, Libiju, Čad, Nagorno-Karabah, Irak i Kuvajt. Samo tokom 2011. godine civili su od ovih bombi stradali u 29 država sveta. U jugoslovenskom ratu devedesetih kasetne bombe su bacane po Hrvatskoj, BiH, ali i u Angoli, Tadžekistanu, Čečeniji, Sudanu. Na srpskim prostorima kasetne bombe NATO i SAD su 1999. godine ubijale u Srbiji, u Crnoj Gori i na Kosmetu. Ubijeno je i ranjeno 1200 ljudi, a ugroženo 88.000 Srba.
Srpski narod i danas pamti žute plastičke kutije, koja su na njega bacali bombarderi NATO i Amerikanci sa ciljem da ubiju trenutno, ali i na duže staze nevine građane Srbije i Crne Gore. Pamti narod masakr koji su napravile kasetne bombe bačene na pijacu u Nišu i na narod u Surdulici. Pamtimo da kasetne bombe nikada nisu očišćenje po vrletima planine Kopaonik, na kojoj ubijaju i ljude i divljač.
Evropljani se boje kasetnih bombi u Ukrajini, jer veruju da je njihova američka isporuka crvena linija koja se prelazi i sukob Rusa i Ukrajinaca pretvara u svetski rat. Kasetne bombe su oružje za masovno ubistvo, kako vojnika, tako i civila. To je oružje koje se raspada u vazduhu i oslobađa više eksplozivne podmunicije ili „bombica“ na širokom području. Zabrnjene su u 111 zemalja sveta.
Bombe su dizajnirane da detoniraju pri udaru o tlo i velika je verovatnoća da će svako u toj oblasti biti ubijen ili ozbiljno povređen. One obično ispuštaju velik broj manjih bombi koje mogu biti smrtonosne na širokom području. Osim početne štete izazvane municijom pri udaru, mnoge bombe ne uspevaju odmah da detoniraju. Do 40 odsto bombi nije eksplodiralo u nekim nedavnim sukobima. Ruske i ukrajinske trupe su koristile kasetnu municiju u naseljenim područjima. 
Kao rezultat toga, kasetne bombe, poput nagaznih mina, predstavljaju rizik za civile dugo nakon upotrebe. Neeksplodirana ubojna sredstva iz kasetnih bombi mogu ubiti i osakatiti ljude godinama ili čak decenijama nakon što je municija ispaljena.
Sjedinjene Američke Države planiraju da upute paket sigurnosne pomoći Ukrajini vredan oko 800 miliona dolara što je 42. paket koji su odobrile Ukrajini od invazije. Vašington će poslati Ukrajini paket kasetnih bombi kao pomoć u protuofenzivi protiv Rusije.
Bela kuća je saopštila da je ''odluku odgađala koliko god je mogla'' zbog opasnosti od ozleda civila od neeksplodiranih ubojnih sredstava.
Američka vojna pomoć Ukrajini procenjuje se na više od 40 milijardi dolara. Ukrajina je zatražila kasetne bombe za gađanje ruskih položaja s ukopanim trupama.
NATO podržava Ukrajinu i SAD. Zapadna vojna alijansa ima 31 članica , a samo 7 država nije još pristupilo sporazumu o zabrani kasetnih bombi, a to su: Estonija, Grčka, Letonija, Poljska, Rumunija, SAD, i Turska. Američka smrt i dalje radi, pa bilo da deluje iz Vašingtona ili iz Brisela.


Marko Lopušina

Marko Lopušina