TEŠKOĆE GLASANJA U DIJASPORI

 

Lični stav

Da li onaj ko u Srbiji ne živi, treba da ima uticaj na život onih koji žive u Srbiji. Ovo je velika dilema, koju u poslednje vreme aktuelizuju posebno glasači iz BiH, koji dobijanjem srpskog pasoša postaju birači iz daljine

Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave Republike Srbije saopštilo je nedavno da srpski državljani, vlasnici crvenog srpskog pasoša, odnosno glasači i birači, koji imaju boravište u inostranstvu, mogu preko diplomatsko-konzularnog predstavništva Srbije podneti zahtev do 25. novembra u ponoć ukoliko žele da u zemljama gde borave glasaju na predstojećim izborima u Srbiji, raspisanim za 17. decembar 2023. godine.

Ako birač glasa u inostranstvu, ne upisuje se u izvod iz jedinstvenog biračkog spiska po mestu prebivališta u zemlji, odnosno upisuje se u izvod iz jedinstvenog biračkog spiska prema mestu boravišta u inostranstvu.

Na prvi pogled sve izgleda prosto, prijavite se ambasadi ili konzulatu Republike Srbije, oni vas stave na spisak glasača i vi 17. decembra odete i glasate.  U životu, međutim, nije tako prosto i jednostavno glasati i birati političke poslanike za vlast u otadžbini, jer na planeti Zemlji u rasejanju ima milion Srba poreklom iz Srbije. Nisu svi državljani svoje ottadžbone i nemaju svi pravo glasa. U Nemačkoj, Austriji i Australiji, na primer, ima mnogo državljana Srbije sa državljanstvom ovih zemalja, pa nemaju pravo i da glasaju.


Marko Lopušina

Marko Lopušina