Šeki, hvala za sve

5. januara planeta je stala da oda poslednju počast virtuozu koji je fudbal učinio tako spektakularnom igrom

 

 

 

Šekularac je sa loptom mogao sve osim da je – pojede.

Ovako je pre više od pola veka svetska štampa opisivala jednog od najboljih i sigurno najspektakularnijih igrača koje je naš fudbal ikada imao. Poredili su ga sa Kopom, Garinčom i Omarom Sivorijem i govorili za njega da je “beli Pele“. Kovali su ga u zvezde i – bacali u blato. Pisali mu hvalospeve i nosili na ramenima, ali i zadavali niske udarce i okretali mu ledja.

Oni koji su ga dobro poznavali govorili su da je uvek u vrhu i nikad na vrhu. Da je medju najtalentovanijim fudbalerima svoje generacije, ali i najveći neprijatelj svog velikog talenta. On sam je često govorio: - Za svoje noge nisam imao dovoljno pametnu glavu. Bio je dribler, žongler, zabavljač i šarmer koji je od najranijih dana u Zvezdi punio stadione širom nekadašnje Jugoslavije. Tu istu publiku znao je, medjutim, da razočara i razljuti. Nikada igrom, uvek ponašanjem. Kažnjavan, optuživan, proganjan Šeki je ipak bio i ostao prijatelj svih fudbalera i navijača na svetu. Pravdoljubivi borac protiv vetrenjača i sa milionima i bez pare u džepu.

- Za prvi ugovor sa Zvezdom dobio sam dve gramofonske ploče Katarine Alente. Kad sam odlazio u nemački Karlsrue platili su mi 130.000 maraka. Za ploče sam znao gde su, pare su otišle u nepovrat – govorio je. Imao je samo 17 kad je izjavio da su najbolja tri svetska fudbalera Stenli Metjus, Ferenc Puškaš i – Dragoslav Šekularac. Voleo je da zabavi, ali i šokira ljude oko sebe. Basnoslovne zarade trošio je čašćavajući društvo, jureći na rulet ili, kasnije, na konjske trke.

Priznavao je tek nekoliko istinskih autoriteta: njegovog prvog trenera Dimitrija Milojevića-čika Mitketa, koji ga je iz dvorišta Druge muške gimnazije doveo na Zvezdino igralište; Rajka Mitića za koga je celog života tvrdio da je najveći od svih “zvezdaša“; i doktora Acu Obradovića, za koga je tvrdio da mu je tokom igračke karijere bio drugi otac, koji mu je dao punu slobodu na terenu, ali i van njega, osetivši da sa porastom popularnosti Šekularca i Zvezda raste u evropskog giganta. Za Zvezdu je odigrao 375 zvaničnih utakmica, postigao 119 golova, osvojivši pritom pet titula prvaka i jedan pehar pobednika Kupa Jugoslavije. Sa reprezentacijom Jugoslavije igrao je na dva Svetska prvenstva i u 41 utakmici, uz šest golova, osvojio olimpijsko “srebro“, drugo mesto u Evropi i četvrto na svetu, postavši naš prvi fudbaler koji je u Čileu 1962. godine ušao u idealni sastav Mondijala.

Ništa čudno kad se zna da je na pomenutom Svetskom prvenstvu svojom igrom protiv dvostrukog prvaka sveta Urugvaja naterao protivničke igrače da posle utakmice u njegovu čast naprave pravi špalir, a izveštača “L’Ekipa“ da mu da ocenu 11! Na vrhuncu slave, kad se očekivalo da će biti nagradjen Zlatnom loptom “Frans fudbala“, i kad je Anjeli u Beograd slao blanko ček da bi Šekularca doveo u Juventus, “nestašni dečko“ svetskog fudbala je na prvenstvenoj utakmici sa Radničkim u Nišu udario sudiju Pavla Tumbasa. Umesto velike nagrade, usledila je drastična kazna – 18 meseci zabrane igranja posle čega mu je karijera krenula silaznom putanjom.

- U fudbalu sam prošao sve. Bio sam i milioner i prosjak. I obožavan i kažnjavan. Ali, ne kajem se! Kad bih život i fudbalsku karijeru počeo iz početka, sve bih uradio isto. U protivnom, ne bih bio Šeki... Planeta je 5. januara ove godine stala da oda počast virtuozu. Celokupna javnost odala mu je dužno priznanje što je fudbalsku igru učinio tako spektakularnom. A, u nebeskim vrtovima sačekali su ga njegovi prijatelji: Rajko Mitić, Miloš Milutinović, Toza Veselinović, Bora Kostić, Velibor Vasović, Zoran Miladinović i mnogi drugi. A, ako ponekad začujete huk iznad oblaka, budite sigurni da to andjeli skandiraju dok Šeki “oksfordom“ prebacuje loptu preko ledja ili je nekome protura kroz noge...

 

Šeki, hvala za sve