NACIONALNO JEDINSTVO ILI FARSA

Gotovo sedam godina u parlamentu Srbije nije bilo debate o Kosovu i Metohiji. Konačno je 27. i 28. maja održana posebna sednica o KiM na kojoj je predsednik Srbije Aleksandar Vučić podneo izveštaj o južnoj srpskoj pokrajini, a poslanici su usvojili izveštaj o radu vladine Kancelarije za Kosovo i Metohiju. Sednici nije prisustvovao veći deo opozicije, koji je ocenio da je izveštaj “sraman“, da nije podnet plan za budućnost niti ciljevi delovanja, već je samo navedeno u šta je Vlada Srbije ulagala novac, a da je što se tiče pregovora sa Prištinom samo hronološki pobrojano ono što je javnosti već poznato.

Predsednik Vučić je poslanicima hronološki izložio problem, od sedmog veka kada su Sloveni došli na taj prostor, pa do 2018. godine. U prva dva sata predsednik je govorio o istorijskim činjenicama, demografiji, ekonomiji i svim faktorima za koje smatra da su bili uzrok za to da Srbija nema kontrolu nad Kosmetom, i zbog čega je, kako je rekao, Srbija doživela težak nacionalni poraz kad je reč o KiM, a za koji svaka politička generacija snosi deo odgovornosti. Vučić je istakao da što se njega tiče, on ne spori da je imao deo odgovornosti 1999. godine, ali veoma malo, a sad u ovom trenutku daje sve od sebe da sačuva ono što još nije izgubljeno i misli da je u tome uspešan, jer su mnogo više izgubili oni pre njega.

 

NACIONALNO JEDINSTVO ILI FARSA

 

Prema Vučićevim rečima, ovaj problem može da se reši na dva načina: kompromisom za koji se on zalaže, i da ostane “status kvo“ ili “zamrznuti konflikt” za koji tvrdi da neće na dobro izaći, jer je pitanje trenutka kada će Albanci napasti Srbe na Kosmetu. Normalizacija je moguća u dva slučaja: kako ga doživljava medjunarodna zajednica i Albanci, nezavisno Kosovo, a Srbima bi dali neka prava. Druga mogućnost je razgraničenje, da spasemo zdravo tkivo na KiM, da sačuvamo naš narod od daljeg progona, da sačuvamo celu Srbiju i ekonomski je unapredjujemo. Ta ideja je potpuno propala upozorio je Vučić. On je dodao da će dok je predsednik, dati sve od sebe da pokuša da pronadje kompromisno rešenje u kome bi se vodilo računa o interesu našeg naroda, ali i države Srbije. Vučić je ponovio da razgovora bez ukidanja taksa neće biti i dodao da ukoliko se desi ono najgore, ukoliko naš narod na KiM napadnu Albanci, mi progon i pogrom srpskog naroda nećemo dozvoliti. “Važno je da svi mi priznamo šta nam se dogodilo, da izvučemo pouke i da ne krijemo od sebe da nam se dogodio težak nacionalni poraz. Gubili smo deo kontrolisanih teritorija, ogroman broj ljudi, a ekonomski gubici ne mogu se ni sabrati. Izgubili smo godine tokom kojih smo se lagali. U poslednjih sedam godina nismo izgubili ništa od onog što nije bilo izgubljeno, nismo trgovali ni sa čim što neko nije prodao i nismo dali ni pedalj onoga što neko nije dao, već smo krenuli da vraćamo Srbiju u igru“, zaključio je Vučić. Većina opozicionih poslanika, koji tri meseca bojkotuju rad parlamenta, nije bila u sali ni tokom ove specijalne sednice. Oni su u skupštinskom holu izneli niz zamerki na formu, sadržaj, način zakazivanja sednice, tekst izveštaja… Sednicu su nazvali psihodramom i farsom. Po rečima opozicije, ova sednica je bledi pokušaj dijaloga, jer poslanici od 2013. godine nisu razmatrali nijedan izveštaj, nije se sastajao ni Odbor za KiM.

Navodeći da je zakazivanje sednice o Kosovu u ovom trenutku “zloupotreba najvažnijeg državnog i nacionalnog pitanja“, predsednik pokreta Dveri Boško Obradović, naglasio je da je jedini pisani trag šta se prethodnih godina dešavalo u pregovorima Beograda i Prištine izveštaj kosovske Kancelarije Vlade Srbije. “Sada će Aleksandar Vučić kao predsednik države da obrazlaž e izveštaj direktora jedne kancelarije Vlade Srbije. To je konačan dokaz da je zloupotrebio i uzurpirao sve državne institucije, to govori o bolesti sistema“, rekao je lider Dveri.

Poslanica Narodne stranke Sanda Rašković Ivić, ocenila je da sednica parlamenta ima farsični karakter. “Opozicija sedam godina traži sednicu parlamenta o KiM. U januaru 2013. godine u Skupštini je usvojena platforma tadašnjeg predsednika Srbije Tomislava Nikolića o Kosovu i Metohiji koja je pogažena već u aprilu, potpisivanjem Briselskog sporazuma. Od tada u plenumu Skupštine Srbije vlada muk“, rekla je Rašković Ivić.

“Tražili smo izveštaj o pregovorima koje je Vučić vodio kao premijer i kao predsednik države, umesto toga smo dobili smešan izveštaj Kancelarije za Kosovo i Metohiju sa fotografijama krava, ovaca, obnovljenih kuća i sa samo pet ili šest strana teksta o pregovorima u Briselu. Ovo je velika psihodrama u kojoj 250 poslanika treba da pomogne Vučiću da se on i dalje pravi blesav što se tiče Kosova i Metohije, ali mi u tome ne želimo da učestvujemo“, rekla je potpredsednica Narodne stranke.

“Jedino što u tih sedam godina znamo je da je on spavao po podovima u Briselu, da nije mogao da jede šniclu na ručku sa Angelom Merkel…“ rekla je Marinika Tepić iz kluba Samostalnih poslanika. Ovo nije plan za dalju budućnost Kosova i Metohije već izveštaj u kome nismo našli ključne odgovore koje smo čekali sedam godina, koliko nema rasprave u Skupštini na tu temu. Navodeći da se Vučić pokazao “potpuno nesposobnim“ za rešavanje pitanja Kosova, Tepićeva je ocenila da je Srbija danas “sedam godina dalje nego ranije od bilo kakvog rešenja za Kosovo“ i da ljudi poput Vučića, “ne mogu da dovedu ni do kakvog dogovora“.

Predsednik Demokratske stranke Srbije Miloš Jovanović izjavio je da se Rezolucija 1244 Saveta bezbednosti UN odnosi na Srbiju kao naslednicu državne zajednice Srbija i Crna Gora i da predsednik Aleksandar Vučić ne govori istinu kada tvrdi drugačije. Vučić “na perfidan i maliciozan način urušava“ tu Rezoluciju više puta govoreći da se ona ne odnosi na Srbiju već na SRJ.

 

NACIONALNO JEDINSTVO ILI FARSA

 

Inače, uoči skupštinske sednice, opoziciona Stranka slobode i pravde Dragana Djilasa je 25. maja predstavila predlog Deklaracije o pomirenju srpskog i albanskog naroda koji predvidja rešavanje životnih problema ljudi, dok se statusno pitanje ostavlja po strani, jer ga u ovom trenutku nije moguće rešiti zbog sasvim suprotnih pozicija. Na predlog deklaracije reagovao je direktor Kancelarije za Kosovo Marko Djurić nazvavši ga “predlogom deklaracije o pomirenju tajkuna i terorista“.

Ispred Skupštine Srbije, pre početka sednice, došlo je do incidenta kada je vozilo sa predsednikom Srpske radikalne stranke Vojislavom Šešeljem izguralo poslanike Dveri koji su ispred parlamenta došli da sačekaju predsednika Vučića. Šešeljev automobil je “izgurao“ poslanike Dveri i njihov transparent na kojem je pisalo “Danas izdaja – sutra robija“, a nakon što se automobil zaustavio Šešelj je izašao i vredjao lidera Dveri Boška Obradovića, a od svog vozača je tražio da ih pregazi automobilom, nakon čega je vozač uzeo bejzbol palicu. Čovek koji je išao sa Šešeljem je gurao poslanike Dveri, a malo je nedostajalo da dodje i do incidenta sa obezbedjenjem parlamenta, koje je pokušalo da smiri situaciju.

 

ROSU UPAO NA SEVER KOSOVA

Na teritoriju sve četiri srpske opštine na severu Kosova i Metohije 28. maja upale su jedinice ROSU sa dugim cevima, gde je uhapšeno i suspendovano 19 pripadnika Kosovske policije, od toga 11 Srba, četiri Albanaca i četiri Bošnjaka.

Hapšenja na severu Kosova opisuju u Prištini kao legitimnu policijsku akciju u borbi protiv organizovanog kriminala, a u Beogradu kao upad u opštine u kojima žive Srbi. Na kritike da je ulazak specijalaca na sever Kosova omogućen Briselskim sporazumom iz 2013. godine, Vučić je rekao da je tim dogovorom zapravo napravljen pravni okvir po kome te snage ne mogu da budu ni tamo. Vučić je naredio stavljanje svih jedinica Vojske Srbije u stanje pune borbene gotovosti. Specijalni predstavnik Generalnog sekretara UN na Kosovu i šef Unmika Zahir Tanin naveo je da su uhapšena i dva pripadnika osoblja UN i zatražio od Prištine njihovo hitno oslobadjanje. U saopštenju se navodi da su oba pripadnika osoblja Unmik nakon hapšenja prebačena u bolnicu, kako bi im tu bile sanirane povrede. Ubrzo zatim oslobodjen je jedan od dva uhapšena pripadnika osoblja UN, ruske nacionalnosti.

Misija Kfor saopštila je da je akcija na severu Kosova bila “isključivo policijska operacija“ kao i da Bezbednosne snage Kosova “niti bilo koje druge vojne snage, nisu rasporedjene na severu Kosova“. Policija je sprovodila operaciju širom Kosova nakon naloga za hapšenje koje je izdao sud u Prištini u vezi sa istragom o korupciji, stoji u saopštenju. Nekadašnji gradonačelnik Zubinog Potoka Stevan Vulović kaže da od sukoba na KiM krajem devedesetih godina ne pamti toliki izliv nasilja kakav je bio prilikom upada ROSU u tu opštinu, a kako ocenjuje, ono što se desilo nije bilo korišćenje preterane sile, već oružani napad. “To je bilo krvožedno nasilje, to je bilo takvo nasilje koje ne mogu ni da opišem, koristili su bojevu municiju, šok bombe, sve što je moglo da se iskoristi, a da mi nismo bacili ni jedan jedini kamen“, kaže Vulović. On je dodao da su nasilne pripadnike ROSU gradjani bez oružja i potpuno mirnim gradjanskim otporom uspeli da drže šest sati da nisu mogli da pridju Zubinom Potoku i da im, kako je rekao, pokažu da je sve to njihovo. “Uništili su usput sve što su stigli, tukli su ljude, izvlačili su ih iz kuće, ranjavali, meni su pucali u ledja i na svu sreću su me omašili, pogodili su drveće, pucali su mi i u auto, sve se dešavalo na 200, 300 metara od moje kuće“, ispričao je Vulović. Prema njegovom svedočenju, pripadnici ROSU isprebijali su poštene ljude, od gluvonemih, preko dece, mladih ljudi..., kao i da su uništili preko 100 automobila, oko dvadesetak kamiona.

“Gore je bilo nego da je bio rat“, kaže Vulović. Ovo je poslednji put da su gradjani imali strpljenja i nisu oružano upozorili da neće trpeti upade i nasilje, kaže Vulović.