MITINZI, LITIJA I BLOKADE

 

Beogradom su proteklih nedelja u više različitih protestnih šetnji prošle desetine pa i stotine hiljada gradjana iz različitih razloga. Najmasovniji su skupovi gradjana koji nakon tragedije i ubistava dece traže da prestane svaki vid nasilja u društvu. Poljoprivrednici muku muče sa lošim uslovima u svojoj oblasti, pa im je petodnevna blokada drumova bila jedini način da ih nadležni primete i razmotre njihove zahteve. Beogradjani su obeležili svoju slavu Spasovdan, a na čelu povorke bio je kovčeg sa posmrtnim ostacima vladike Nikolaja Velimirovića. A bilo je i onih kojima je sve potaman, pa su došli na skup podrške predsedniku.

 

MITINZI, LITIJA I BLOKADE

 

“SRBIJA PROTIV NASILJA“

Prvi su na ulicu izašli gradjani na skupu pod nazivom “Srbija protiv nasilja“, koji je usledio kao reakcija na dva masovna ubistva u kojima je stradalo 18 ljudi, medju kojima devetoro maloletne dece, a ranjeno je 20 osoba. Njihovi zahtevi su smenjivanje članova Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM), ministra unutrašnjih poslova Bratislava Gašića, direktora BIA Aleksandra Vulina, gašenje nekih štampanih medija i oduzimanje nacionalnih frekvencija televizijama Pink i Hepi sa kojih se, prema tvrdnjama organizatora, “širi mržnja, nasilje i strah“, i ukidanje emisija koje promovišu nasilje. Bez obzira na ideološke razlike, imali su iste zahteve, protiv nasilja i za pristojnu Srbiju. Bio je to najdostojanstveniji miting od svih koje Beograd pamti, u miru i tišini gradjani su blokirali Gazelu i Brankov most. Bili su to jedni od najvećih protesta u Srbiji još od 5. oktobra, na kojima je ubedljivo bilo najviše mladih ljudi. Na pitanja novinara zašto protestuju, odgovaraju konkretno. Nose cveće, u pomen nastradalima u dva masovna ubistva. U kasnijim šetnjama nose imena tih, ali i drugih žrtava. Javne ličnosti i deo opozicije bili su u koloni “obični gradjani“. Najavili su mitinge jednom nedeljno do ispunjenja svih uslova. Do sada je vlasnik Pink televizije Pink Željko Mitrović najavio ubrzo ukidanje rijaliti šoua.

 

BLOKADE POLJOPRIVREDNIKA

Nakon pet dana blokada puteva traktorima, u vreme kada se radi na polju, predstavnici sedam poljoprivrednih udruženja potpisali su sporazum o ispunjenju zahteva sa premijerkom Anom Brnabić i predstavnicima Vlade Srbije. Dogovoreno je da se postojeće subvencije po hektaru obradive zemlje podignu sa 9.000 na 18.000 dinara i da se podignu maksimalne granice površine obradivog poljoprivrednog zemljišta od 20 hektara, propisane za ostvarivanje prava na osnovne podsticaje za biljnu proizvodnju na 100 hektara, počev od prvog januara 2024. godine

Povećana je premiju za mleko sa 15 na 19 dinara po litru i podsticaji za kvalitetne priplodne mlečne krave sa 30.000 na 40.000 dinara po grlu. Postojeće dažbine za navodnjavanje biće upola manje, dok će od 1. januara naredne godine biti ukinute. Dogovoreno je da se od istog datuma na dizel gorivo za poljoprivrednike za 100 litara po hektaru ne obračunavaju akcize i PDV.

 

SPASOVDANSKA LITIJA

 

SPASOVDANSKA LITIJA

Tri decenije otkako je Beogradom prošla prva postkomunistička Spasovdanska litija, koju obično predvode sveštenici, političari i predstavnici vojske, ovogodišnji molitveni hod povodom slave glavnog grada Srbije zamišljen je drugačije. Pošto su početkom maja Srbiju zadesile dve nezapamćene tragedije u kojima je ubijeno 18 ljudi, mahom dece i mladih, Srpska pravoslavna crkva odlučila je da na čelu tradicionalne povorke vernika bude kovčeg sa posmrtnim ostacima vladike Nikolaja Velimirovića kom je SPC dodelila status sveca.

Mošti Velimirovića, koji je preminuo pre skoro 70 godina, čuvaju se u manastiru Lelić kod Valjeva, na 100 kilometara od Beograda, a sada su “izuzetno, radi utehe vernog naroda u ovim teškim danima i radi duhovnog okrepljenja“ bile pronete kroz centralne beogradske ulice.

 

“SRBIJA NADE“

Kao kontramiting gradjanskim mitinzima protiv nasilja, vlast najavljuje još veći. Dva skupa – jedna Srbija, iako se na prvi pogled tako ne čini. Ni po načinu organizacije, energiji na skupovima, onome što je nakon skupova ostalo na ulicama, porukama…

Predsednik Aleksandar Vučić je ovaj miting najavljivao kao najveći u našoj istoriji. Korišćen je čitav državni aparat, autobusi su stizali širom zemlje, pa čak i sa kosovskim, BiH i severnomakedonskim tablicama, hiljade sendviča, slatkiša, flaša vode… Vučić se svojim pristalicama poslednje veče obratio kao predsednik SNS-a i najavio da za Vidovdan kreće u formiranje pokreta za narod i državu. Sa bine su govorili šef diplomatije Ivica Dačić, predsednik Republike Srpske Milorad Dodik, ministar inostranih poslova Madjarske Peter Sijarto, teniser Janko Tipsarević…

Mladji nisu želeli da govore za medije, kao da nisu došli svojom voljom, stariji kažu da su došli da podrže predsednika, jer je najbolji, jer je bezgrešan, da su zadovoljni cenama, penzijama i životom, ali da ne znaju o nemačko-francuskom ili nekom drugom sporazumu. Za situaciju na Kosovu krivi su “žuti“ ili Tito. Gradjani su se zbog kiše, umora jer je većina došla rano, ili zbog nečeg trećeg, razmileli širom grada, i pre govora predsednika.