Kako se kalio rekord? Novakove četiri prekretnice

Novak Đoković osvojio je 23. gren slem titulu pobedom na Rolan Garosu i postavio novi rekord kada je u pitanju broj osvojenih najvećih trofeja u tenisu. Put do večne slave i cementiranja statusa najvećeg svih vremena nije bio nimalo lak.

 

Kako se kalio rekord? Novakove četiri prekretnice
REUTERS/Staff/Files

 

Da bi Novak Đoković mogao do visina na kojima nijedan srpski teniser nikada nije bio, što znači u prvom redu da osvoji gren slem trofej, moglo se pretpostaviti već 2006. kada je prvi put zaigrao u četvrtfinalu Rolan Garosa. Tada ga je zaustavio veliki favorit Rafael Nadal. Ali naredni turniri pokazali su da to nije bio bljesak, već samo početak velikog puta.

 

Prvi put

Pre nego što će Đoković osvojiti prvu gren slem titulu u Melburnu 2008. zaigraće prvi put u finalu. Bilo je to na US Openu 2007. Naspram njega vlasnik 11 gren slem titula Rodžer Federer. Odlučio je prvi set, koji je Srbin imao u džepu propustivši tri set lopte na svoj servis. Na kraju je bilo 3:0 za Švajcarca (7:6, 7:6, 6:4).

Prilika za revanš pojavila se samo koji mesec kasnije. Veliki duel u polufinalu Australijen Opena pripao je Đokoviću, takođe u tri seta ali mnogo ubedljivije – 7:5, 6:3, 7:6. Za prvi trofej borio se protiv tadašnje senzacije Žoa Vilfred-Conge, koji je u polufinalu izbacio Nadala. Francuz je osvojio prvi set, a i u naredna tri imao u nekom trenutku šansu.

Međutim, zvezde su se poklonile, šampion se rodio i Đoković je pobedio 3:1 (4:6, 6:4, 6:3, 7:6). Za prvu gren slem titulu. Već tada je ispisana istorija srpskog tenisa, i već je počelo da se spekuliše da je samo pitanje dana kada će se Srbin naći na broju 1 i koliko će najvećih trofeja imati do kraja karijere.

 

Kako se kalio rekord? Novakove četiri prekretnice
REUTERS/Staff/Files

 

Prve sumnje i tri godine pauze

Ali na sledeću titulu čekalo se pune tri godine. Posle Melburna stvari se nisu tako loše odvijale po Đokovića. Osvojen Indijan Vels, drugoplasirani na ATP listi Rafael Nadal bio je sve bliže. I Novak je čak i dočekao trenutak da u direktnom duelu odlučuje za preuzimanje tog drugog mesta. U polufinalu Hamburga imao je Đoković 3:0 i loptu za dupli brejk u prvom setu. Na kraju je izgubio taj set, potom i meč u tri seta i ostao na trećem mestu.

Usledilo je polufinale Rolan Garosa i poraz od Nadala, što se i nije u to vreme smatralo bolnim neuspehom. Ali jeste prerana eliminacija na Vimbldonu. Već u drugom kolu bolji je u tri seta bio veliki šampion, ali uveliko u silaznoj putanju Marat Safin. Od tada jeste Novak osvojio prvi put završni masters u Šangaju, ali došlo je do stagnacije na najvećim turnirima. Do US Opena 2010. samo je još tri puta došao do polufinala gren slemova, dva puta u Njujorku i jednom na Vimbldonu. Dok je u Australiji 2009. i 2010. završavao u četvrtfinalu, na Rolan Garosu 2009. u trećem kolu, a godinu dana kasnije u četvrtfinalu (vodio protiv Melcera 2:0, ali ga Austrijanac okrenuo), na Vimbldonu 2009. u četvrtfinalu, a godinu dana kasnije od finala ga odvojio Tomaš Berdih. Generalno, jako loš momenat. Ali sve se promenilo u Njujorku 2010.

Tada je u polufinalu pobedio Rodžera Federera u pet setova, iako je Švajcarac vodio 2:1. I posle skoro tri godine konačno došao do gren slem finala. Jeste tada izgubio od Nadala u četiri seta 6:4, 5:7, 6:4, 6:2, ali zamajac je ponovo uhvaćen. Do kraja te godine osvojen je Dejvis kup i videlo se da je Novak ponovo spreman za velike stvari. To se i pokazalo u Australiji 2011. U polufinalu ponovo razbijen Federer u tri seta, a u finalu takođe bez izgubljenog seta pobeđen Mari 6:4, 6:2, 6:3.

 

Kako se kalio rekord? Novakove četiri prekretnice
REUTERS/Staff/Files

 

Ali ova godina bila je drugačija nego 2008. Napravljen je veliki niz pobeda, osvojeni su Indijan Vels i Majami, pobeđivan je Nadal na šljaci u Madridu i Rimu. Međutim, na Rolan Garosu Novak je ponovo ostao bez finala. Ovog puta dželat nije bio Nadal već Federer.

Ipak, ni taj neuspeh nije mogao da zaustavi oluju. Već na Vimbldonu Novak dolazi do novog finala, prvog na najprestižnijem teniskom turniru. Taj plasman doneo mu je toliko željeno prvo mesto na ATP listi, ali ono glavno je servirano u finalu. Pobeđen je Nadal 3:1 (6:4, 6:1, 1:6, 6:3). Serija je nastavljena na US Openu i Australijan Openu naredne godine, a u oba finala pobeđen je upravo Nadal. Drugo je bilo ono epsko od pet časova i 53 minuta 5:7, 6:4, 6:2, 6:7, 7:5.

 

Taj Vimbldon

Konačno je osvanuo i taj dan. Novak je 2012. došao do finala Rolan Garosa. Tamo ga je čekao Rafael Nadal. Četvrti vezani okršaj njih dvojice u gren slem finalima. Ali za razliku od prethodna tri puta ovog puta je Španac slavio u četiri seta 6:4, 6:3, 2:6, 7:5.

Taj poraz je bio početak nešto lošijeg perioda. Na Vimbldonu poraz u polufinalu od Rodžera Federera koji ga je koštao prvog mesta. Potom poraz od Endija Marija u finalu US Opena. Isti igrač ga je pobedio nešto ranije u Londonu u polufinalu Olimpijskih igara, gde je Novak ostao i bez medalje. Privremeno je taj niz prekinut u omiljenom Melburnu trećom uzastopnom titulom i revanšom Endiju Mariju. Ali su se porazi na gren slemovima ponovo zaređali.

Najbolniji je bio onaj prvi. U polufinalu Rolan Garosa bukvalno je ispušten Nadal. Španac je na kraju u epskom meču slavio 6:4, 3:6, 6:1, 6:7, 9:7 i kasnije osvojio turnir. Sledili su porazi u finalima Vimbldona i US Opena, a potom i prvi poraz u Australiji od 2010. i to u četvrtfinalu od Vavrinke. Iste godine Novak je poražen u novom finalu Rolan Garosa, ponovo od Rafaela Nadala, ovog puta u četiri seta 3:6, 7:5, 6:2, 6:4.

A onda nova prekretnica. Vimbldon 2014. i epski finalni meč protiv Rodžera Federera verovatno bi se danas i više prepričavao da nije bilo onog vanvremenskog pet godina kasnije. Novak je bio toliko dobar i siguran u sebe, što je potvrdio peti set u kojem je praktično rutinirao kralja najprestižnijeg teniskog turnira. Bilo je 6:7, 6:4, 7:6, 5:7, 6:4. Videla se nova energija kod Novaka, a partnerstvo sa Borisom Bekerom počelo je da funkcioniše i to je bio uvod u možda i najdominantniji period nekog tenisera ikada.

 

Kako se kalio rekord? Novakove četiri prekretnice
REUTERS/Staff/Files

 

Kiks se dogodio u polufinalu US Opena kada je Kei Nišikori ušao senzacionalno u finale. A onda je krenula ta čuvena 2015. Osvojeno 11 titula, od čega tri gren slem trofeja. Vratio se na tron u Australiji pobedom nad Marijem u finalu, odbranjena je titula na Vimbldonu ponovo pobedom nad Federerom, a istog igrača pobedio je i koji mesec kasnije u finalu US Opena. Te godine je konačno pobeđen i Rafael Nadal na Rolan Garosu, u četvrtfinalu. Ali nije Novak imao sreće da se konačno domogne trofeja Musketara pošto je u finalu bolji bio Vavrinka.

Propušteno je nadoknadio sledeće godine. Posle još jedne titule u Melburnu i nove pobede nad Endijem Marijem usledilo je ono što se toliko godina čekalo. Konačno trofej na Rolan Garosu. Pobeđen je u finalu Endi Mari 3:6, 6:1, 6:2, 6:4 i Novak ne samo da je kompletirao sva četiri turnira, već ih je u isto vreme držao u vlasništvu, što je pre toga poslednji put pošlo za rukom Rodu Lejveru pre skoro pola veka.

Ipak, taj trijumf je bio uvod u veliku krizu, koja je neke i od najvećih optimista naterala da se preispituju da li je Novak zaista završio sa vrhunskim rezultatima.

 

Vratio sam se!

Sa jedne strane jurnjava za Rolan Garosom i konačno dostizanje tog cilja iscrpeli su Novaka. Kako emotivno, tako i fizički usled čega je pogoršana povreda lakta. Ne manje bitna stvar, Novak je samo koji mesec ranije prvi put postao otac i došlo je do logičnog pražnjenja, koje se očitovalo na rezultatima. Na Vimbldonu je ispao u trećem kolu.

To je bio uvod u još veće razočarenje, kada je već na startu olimpijskog turnira u Riju poražen posle dva taj-brejka od Huana Martina del Potra. Došao je do finala US Opena, ali je morao da preda Vavrinki zbog žuljeva. Ubrzo je izgubio status prvog igrača sveta od Endija Marija, ali nije to bilo najgore što mu se dogodilo.

Na Australijan Openu je ispao već u drugom kolu od Denisa Istomina, a na Rolan Garosu u četvrtfinalu. Do iste faze došao je na Vimbldonu, kada je morao da preda Tomašu Berdihu. Tada je bilo jasno da mora na operaciju lakta, zbog koje je propustio US Open. Vratio se 2018. u Australiji, ali nisu se vratili bolji dani. Poraz u četvrtom kolu od Korejca Čunga sada je zaista pojačao sumnje da Novak neće biti više onaj stari. Jer ovo se desilo na omiljenom turniru gde je uvek hvatao zalet.

Još jedna eliminacija pre polufinala. Ovog puta na Rolan Garosu u četvrtfinalu protiv Marka Čekinata, eliminacija koja je Đokoviću toliko teško pala da je pominjao i odustajanje od sezone na travi. Srećom, bila je to samo afektivna najava.

Vimbldon se ponovo pokazao kao mesto ponovnog rađanja nečeg velikog za Đokovića. Od kada je prekinuo saradnju sa Vajdom i Bekerom Novak je lutao po pitanju trenera. Bili su tu i Agasi, Stepanek, pa se ipak odlučio da vrati Vajdu. Ali je primenio recept iz 2014 – 2016. kada je još jedno veliko ime uvrstio – Gorana Ivaniševića. I ovaj sklop je kliknuo na Vimbldonu.

Posle dve godine i okršaja protiv Rodžera Federera u Australiji, Novak se konačno susreo sa jednim od dva najveća rivala na gren slemu. Sa Nadalom se borio za finale Vimbldona. U meču koji je počeo jednog dana, a završen drugog Đoković je u svom stilu, jakom glavom, slavio u pet setova – 6:4, 3:6, 7:6, 3:6, 10:8. To je bilo pravo finale, tada je osvojena titula koja je overena dan kasnije protiv nemoćnog Andersona u tri seta 6:2, 6:2, 7:6. Novak Đoković je posle dve godine ponovo na gren slem tronu.

 

Kako se kalio rekord? Novakove četiri prekretnice
REUTERS/Staff/Files

 

I ostalo je istorija. Na narednih 18 gren slemova samo šest puta se nije plasirao u finale. Od tih šest puta jednom je bizarno diskvalifikovan, dva puta mu je zabranjeno da učestvuje zbog nevakcinacije i tri puta je regularno ispadao. Na Rolan Garosu 2019. ispao je u polufinalu, iste godine na US Openu ponovo je predao Vavrinki, ovog puta u četvrtom kolu, dok je prošle godine izgubio od Nadala u četvrtfinalu Rolan Garosa.

U 12 finala samo je dva puta izgubio, od Nadala na Rolan Garosu u verovatno njegovom najslabijem gren slem meču i od Danila Medvedeva na US Openu 2021. kada je imao prvu šansu za kalendarski slem. Od tih 10 titula slavio je četiri puta na Australijan Openu (2019, 2020, 2021. i 2023), tri puta na Vimbldonu (2019, 2021. i 2022), dva puta na Rolan Garosu (2021. i 2023) i jednom na US Openu 2018.

U Australiji je fantastičnu seriju koja i dalje traje započeo 2019. pobedom u finalu nad Nadalom 6:3, 6:2, 6:3, što je bila prava demonstracija sile. Ove godine došao je do 10. trofeja u Melburnu. Na Rolan Garosu je 2021. konačno uspeo ono što nije 2015. i što mu se spočitavalo da nije uradio 2016. Osvojio je turnir i pobedio Nadala. Ovog puta ga je porazio u polufinalu 3:6, 6:3, 7:6, 6:2. Ali je finalni meč uspeo da zaseni tu pobedu. Stefanos Cicipas je bio sjajan protivnik, vodio je 2:0. Međutim, na kraju je Đoković slavio 6:7, 2:6, 6:3, 6:2, 6:4.

Ipak, ako se gleda samo ovaj period, ali i verovatno svi gren slem trijumfi, vrhunac je finale Vimbldona 2019. Fenomenalan meč protiv Rodžera Federera, koji je u petom setu na svoj servis imao dve meč lopte. Kao i na US Openu 2011. u polufinalu, i ovaj put je to spasao Đoković, a potom i ostvario jedan od najspektakularnijih trijumfa u open eri – 7:6, 1:6, 7:6, 4:6, 13:12.

I tako se došlo do rekordna 23 slema. Keep counting.

 

 


Sport klub